3 maja 2014

Uwaga! Biało malowane

Co tu dużo mówić - lubimy białe listwy przypodłogowe i ciężko nam sobie wyobrazić wnętrze bez ich obecności. To dla nas niezbędny element, wieńczący dobrze urządzone mieszkanie. Coś w rodzaju kropki nad i. Jak dobrze wiecie, kochamy amerykański design. Nie jesteśmy jednak na tyle ślepe, by nie dostrzegać tego, że to nie Amerykanie odkryli Amerykę (sic!) tzn. listwy :) Cała klasyka europejska to sztukaterie i listwy... Ale nic na to nie poradzimy, że to projektanci zza oceanu po prostu osiągnęli mistrzostwo w ich stosowaniu. 



1, 2


Często spotykamy się z pytaniami, jaki wybrać kolor listew, jaki kształt, jaką wysokość... Bazując na amerykańskiej stylistyce spod znaku new classic i kierując się własnym poczuciem estetyki najczęściej namawiamy na białe wysokie listwy z subtelnym frezem. Nie znamy przypadku, żeby się nie sprawdziły.


via


Wysokość idealnej klasycznej listwy powinna wynosić ok. 7 proc.  pomieszczenia, w którym będzie zamontowana. Gdy chcemy wydobyć z wnętrza jego nowoczesny charakter, można rozważyć użycie niższych cokołów.




Warto pamiętać, że opaski drzwi powinny być około 50 proc. węższe od sąsiadujących z nimi listew. Jak zwykle chodzi o proporcje.



Bez względu na to czy mamy do czynienia z wnętrzem nowoczesnym czy klasycznym, wzorów listew wykańczających podłogę jest tak dużo, że bez trudu można dopasować je do każdego projektu.



1, 2, 3

Tak, tak wiemy... Przecież nie każdy ma białą stolarkę w domu. Co wtedy? My nadal obstajemy przy naszym. Zwróćcie uwagę, że nawet przy czarnych drzwiach, projektanci stosują białe listwy. Ich kolor genialnie kontrastuje z ciemną podłogą i podkreśla kolor ściany. 


I jeszcze kilka przykładów na to, że kolor drzwi nie determinuje barwy cokołów. Tu białą opaskę drzwi dopasowano kolorystycznie do listew, a skrzydła pomalowano na szlachetny grafit.


A tu propozycja, którą można zastosować w niejednym polskim domu, gdzie najczęściej królują drzwi we wszystkich odcieniach brązu:





Tak na marginesie, to w kuchni też nie jesteśmy zmuszeni do wyboru listew pod kolor zabudowy ;)

 via

Przedpokój, salon - to nie jedyne pomieszczenia, którym listwy dodają elegancji. W łazienkach też nie musicie rezygnować z pięknego wykończenia podłogi. Jeśli tylko będziecie dbać o to, by zbytnio nie zamaczać listew (mdf nie lubi wody, drewno bez impregnatu zresztą także), to będą efektowną ozdobą Waszych łazienek. 



 1, 2 


Oczywiście namawiamy Was na białe listwy, ale mamy dla Was też kilka przykładów cokołów w innych kolorach. Takie wykończenia są o wiele bardziej ryzykowne i wymagają dużego wyczucia, ale efekt końcowy może być imponujący. Trzeba tylko pamiętać o tym, by listwy w innym kolorze stanowiły całość z resztą wnętrza, a nie były jedynie kolorystyczną ekstrawagancją.



1, 2, 3

Jesteśmy ciekawe, jakie  jest Wasze zdanie na temat koloru listew? Czy wolicie, jak my białe, czy też lubicie gdy cokół jest kolorystyczną kontynuacją drewnianej podłogi. Dla nas odpowiedź jest oczywista!

J&P

1 komentarz:

  1. A czym najlepiej pomalowac aluminiowe listwy podłogowe? Takie jak np. te https://pawotex.com/listwy-proste/? Bardzo podobają mi się białe listwy, dodają niesamowitego uroku wnętrzom.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...