29 sierpnia 2014

Sufitologia stosowana

Przyznamy, że ten temat "chodził" już za nami od dłuższego czasu, dlatego przeglądając projekty wnętrz, odruchowo zwracałyśmy uwagę właśnie na sufity. Ot taka mała obsesja :) zakończona cennymi spostrzeżeniami.


Sufit jest zwykle biały, bo przestrzeń, światło... no i siła przyzwyczajenia. Często również podwieszany, bo tak modnie i nowocześnie (sic!). Najczęściej jego jedyną ozdobą jest sztukateryjna rozeta, do której przytwierdzona jest lampa. Sufit jest regularnie pomijany przy projektowaniu wnętrza. Czasami, co zrozumiałe, wymusza to wysokość mieszkań (zwykle nie są one wysokie), a wtedy faktycznie lepiej uważać z dekoracjami. Ale w innych przypadkach przed ozdabianiem sufitu nic nas powstrzymywać wcale nie musi. A nawet nie powinno.




No to do rzeczy! Jeśli nie biały, to jaki? Oczywiście kolorowy! W tej opcji sufit malujemy kolorem uzupełniającym paletę użytą we wnętrzu. My namawiamy Was do barw stonowanych - szarości, złamanych bieli, beży.

1, 2

Ciekawe są także rozwiązania odważniejsze, ekstremalne, np. "in black". Szaleństwa kolorystycznego (np. w postaci wściekłej zieleni lub różu) na suficie celowo Wam nie pokazujemy, gdyż rzadko kiedy wygląda to gustownie ;)





1, 2

Total look - ściany i sufit w tym samym szarym kolorze. Wersja ton w ton - idealna :)

via

U nas to rzadkość, ale w amerykańskich magazynach wnętrzarskich sufity na wysoki połysk oglądamy już od dłuższego czasu. Błyszcząca powierzchnia pięknie odbija światło lamp, stwarza wrażenie trójwymiaru, w którym gubią się granice.

1, 2, 3

Fanem takich rozwiązań jest jeden z naszych ulubionych projektantów Steven Gambrel (o jego talencie pisałyśmy tutaj) - poniżej sufit w wersji "yellow".


Kolejnym ciekawym pomysłem jest przyozdobienie sufitu tapetą. Skromnie - tylko na fragmencie, albo z rozmachem - na całej powierzchni. W wersji maksi może być nawet ta sama tapeta, co na ścianach.

 
1, 2, 3, 4

Najczęściej gdy myślimy o wykorzystaniu lustra na suficie do głowy przychodzi sypialnia kolekcjonerów mocnych wrażeń ;) Nam raczej chodzić będzie o taflę postarzanego lustra, odbijającą to, co dzieje się w jadalni.


A gdyby tak przełamać schemat i kobiecą sypialnię wykończyć męskim akcentem? Betonowy sufit będzie idealnym rozwiązaniem.

via

A może, dla odmiany, potrzebujecie ocieplić Wasze wnętrze? Drewniany sufit sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. W zależności od koloru użytego drewna możemy poczuć się jak w wakacyjnym domku (ciepłe, ciemniejsze odcienie drewna) lub w mieszkaniu zainspirowanym nurtem zen (drewno o wybarwieniu chłodniejszym, jasnym).

 
1, 2, 3, 4

Najbardziej naturalna ozdoba sufitu, czyli podciągi. Są tam z konieczności, utrzymują konstrukcję budynku, ale można też wykorzystać je jako element wystroju.



1, 2

Znane głównie z mieszkań w kamienicach, proste w wykonaniu - sztukaterie. Nie trzeba ograniczać się jedynie do rozety czy listew położonych dookoła sufitu.


1, 2, 3

Wzór na suficie może być na przykład lustrzanym odbiciem motywu utkanego na dywanie.


Złote dodatki to dla niektórych projektantów już za mało. Coraz częściej zdarza się nam oglądać złoto na sufitach. Czy to w postaci paneli zainstalowanych np. nad łóżkiem w sypialni...


...czy też w postaci płatków złota w holu.




1, 2

Jesteśmy ciekawe, czy choć trochę udało się nam zainspirować Was do prac na wysokościach? ;) Fakt, nie wszystkie pokazane przez nas rozwiązania sprawdzą się w polskim budownictwie. Warto jednak wiedzieć, jaki jest wybór i jaki efekt można osiągnąć, dekorując sufit na różne sposoby - listwami, tapetą czy choćby tylko farbą. A na koniec pozostaje już tylko leżeć, patrzeć w sufit i podziwiać! 

ALBO... ruszyć w miasto na imprezę, bo właśnie 30 sierpnia nasz blog obchodzić będzie pierwsze urodziny! Dziękujemy Wam, że jesteście z nami i dzielnie znosicie nasze zwariowane pomysły na urządzanie, w oczywiście amerykańskim stylu!

 

J&P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...