29 listopada 2013

W chińskim składzie porcelany

Swoją nazwę zawdzięczają temu, że przez lata to właśnie w nich transportowano imbir z Chin na Zachód. Do Europy porcelanowe pojemniki trafiły w połowie XIX wieku. Już wtedy ginger jars (imbirowe słoje) chętnie eksponowano w zamożnych domach. Zaspokajały burżuazyjny gust gospodarzy, świadcząc o ich wyrafinowanym smaku i otwartości na świat. Można by powiedzieć, że od wieków nic się nie zmieniło...

via 

Historia ginger jars sięga II wieku p.n.e., wtedy to w Chinach trafiły do codziennego użytku pierwsze ceramiczne słoje z pokrywką. Pierwotnie używano ich do przechowywania zapasów żywności - soli, ziół, przypraw. Pojemniki służyły również za prezenty. Te w kolorze żółtym były zarezerwowane dla cesarza. Czerwone symbolizowały życzenia zdrowia i powodzenia, a białe darowano na ślubach. Często zamieszczano na nich inskrypcje i symbole. I tak: smok symbolizował pana młodego a feniks pannę młodą, żuraw - długie życie, paw - obfitość, wojownik - bezpieczeństwo i ochronę. 


Najczęściej spotykane są białe słoje w niebieskie wzory, a w zasadzie to w kobaltowe, bo to przy pomocy tego barwnika uzyskiwany jest ich kolor. Choć kształt naczynia od lat pozostaje niezmieniony, to obecnie pełnią one głównie funkcje dekoracyjne. Małe ginger jars często wykorzystywane są jako ozdoby stawiane na konsolach czy półkach.

1, 2

Większe słoje prezentują się pięknie jako wazony czy też oryginalne stojaki na parasole i inne niewymiarowe przedmioty.

1, 2, 3

Projektanci nie ustają w dążeniach, by znaleźć nowe zastosowania dla pojemników na przyprawy. Wyjątkowo efektownie wyglądają jako podstawy lamp stołowych,


1, 2
 czy w roli dekoracyjnej np. w holu.

1, 2 

Ginger jar bez wzoru, ale za to w kolorze jest świetnym dodatkiem. Może np. ożywić paletę barw zastosowanych we wnętrzu lub też subtelnie ją dopełnić. 


1, 2, 3, 4
 
Nasze uznanie budzą eleganckie inspiracje, w których klimat wnętrz "podkręcają" ich srebrne i złote wersje.


1, 2

Cieszymy się, że również współcześni projektanci dostrzegli walory estetyczne ginger jars i odcisnęli na nich swoje inicjały: chevron (zygzak) oraz paski.


Może niekoniecznie do przechowywania czegokolwiek - ażurowe pojemniki z pokrywką - ale za to jakie ładne...Też nam się bardzo podobają :)

My swoje skorupy przytachałyśmy do domu już jakiś czas temu. Jeżeli Wy też czujecie sympatię do tych porcelanowych naczyń, to duży wybór ginger jars znajdziecie np. w warszawskim butiku Casa Mia, a lampy stołowe o ceramicznych podstawach można kupić w internetowym sklepie Ode Ode Home Design

J&P 

5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anitana ;) Bardzo dziękujemy za komentarz. Pozdrawiamy i zapraszamy do lektury i komentowania :) J&P

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...