17 października 2014

Kuchnia molekularna

To, co w Ameryce nazywane jest kitchenette i ma nie więcej niż 7,4 m kw., w Polsce pełni zazwyczaj funkcję pełnowymiarowej kuchni i to jak na standardy dzisiejszej deweloperki wcale nie małej (!). Smutna prawda jest taka, że większość nowo budowanych mieszkań posiada jedynie aneksy kuchenne, najczęściej ciemne. Alternatywą są oferty mieszkań z kuchnią dłuższą niż szerszą, ale za to z oknem :)

Jeżeli mierzycie się z problemem kuchni wielkości szafy, to mamy dla Was kilka ciekawych pomysłów.


Aranżacja kuchni uzależniona jest od kształtu i wielkości pomieszczenia. Najczęściej spotykane są kuchnie na planie liter U lub L albo tzw. tramwaje.



 

Często spotykany w Polsce układ, szczególnie w przypadku mieszkań typu studio, to mała, ślepa kuchnia tuż przy głównym wejściu do mieszkania, a za nią usytuowany salon. Taki schemat spotykamy zarówno w blokach wybudowanych na przełomie lat 60./70., jak i nowszych. W budownictwie PRL-wskim kuchnię od pokoju oddzielała zazwyczaj ściana z wykutym okienkiem (do wydawania pokarmów). Niby czasy się zmieniły, ale wielu ludzi nadal decyduje się na ciemną kuchnię-klitkę, za cenę osobnego pomieszczenia. My namawiamy Was, żeby pójść na całość i pozbyć się wszystkich ścian, oddzielających kuchnię od przedpokoju i salonu.

via

Prawda, że jest jaśniej i bardziej przestronnie? Dzięki wyburzeniu ścianek działowych zyskujemy sporo miejsca. A stawiając stół z krzesłami na granicy kuchni i salonu, możemy nawet stworzyć coś na kształt jadalni.

 
via

Zwróćcie uwagę, że wnętrza wykończono w jasnych kolorach (ściany, zabudowy), co jak wiadomo optycznie je powiększa. Nie bez znaczenia jest też jednolita podłoga na całej powierzchni (w tym przypadku drewniana). Ważne jest by nie "szatkować" i tak małych pomieszczeń dwoma rodzajami podłóg (np. terakota w kuchni, parkiet w salonie), bo to podkreśli jak bardzo są one małe.


Z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy skłaniają się ku eksponowaniu garów w salonie :) By zachować chociaż namiastkę intymności w kuchni, warto rozpatrzeć połowiczne rozwiązanie, czyli półwysep (nie mylić z niemodnymi już barkami).

via

Nieważne czy Wasza kuchnia jest w całości otwarta na salon, czy jedynie półotwarta - wnętrza mają się przenikać, stanowić spójną całość pod względem kolorów, stylu i wykończenia. Można w tym celu zastosować niektóre z poniższych trików:
 
1, 2, 3

Inny dosyć powszechny układ kuchni, to coś w rodzaju przedziału kolejowego, zwanego też tramwajem. Długie, kiszkowate pomieszczenie trudno zaaranżować oryginalnie, ale kto powiedział, że nie można stylowo;)

1, 2

Efektownym zwieńczeniem wąskiej kuchni może być okrągły stół. Ustawiony na jej końcu, zrównoważy proporcje wnętrza. No a nad nim królować powinna jakaś niebanalna lampa - dla ozdoby i przyciągnięcia uwagi gości (focal point).


Kształt pomieszczenia narzuca układ zabudowy, ale to jak będzie ona wyglądała, jaki kolor będą miały fronty zależy tylko od Was. Jeśli dodatkowo ozdobi się wnętrze oryginalną sztukaterią, kamiennymi blatami i wyszukaną posadzką - można stworzyć małe cudo, np. taką zieloną kuchnię.

 via

Niezależnie od tego czy zdecydujecie się otworzyć kuchnię na salon, czy może zamkniecie ją w czterech  ścianach, to pamiętajcie, że małe może być piękne.

J&P

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...