7 listopada 2014

Łańcuszek szczęścia

Przeglądając ofertę amerykańskich firm wnętrzarskich, można śmiało stwierdzić, że każda szanująca się marka zza oceanu posiada w swojej ofercie przedmiot ozdobiony tym motywem. W Polsce jest raczej kojarzony z biżuterią, w Stanach święci triumfy jako ozdoba salonów, sypialni i łazienek. Mowa o chain-link.


kolekcja mozaiek Beau Monde z oferty Ann Sacks

W zasadzie to trudno powiedzieć czy łańcuszkowy wzór ze świata mody trafił do wnętrz, czy też było odwrotnie. W każdym razie motyw ten często pojawia się u Hermesa, Chanel, Balmain... W designie natykamy się na niego prawie wszędzie, od tkanin po meble:




1, 2

Wzór łańcucha możecie spotkać w wielu odmianach. Są łańcuchy o ogniwach zaokrąglonych, są także formy bardziej geometryczne. Różnorodność kombinacji pokazuje jak wielka jest wyobraźnia projektantów.


Wśród oddanych fanów tego wzoru jest jeden z czołowych amerykańskich designerów - Jonathan Adler. W sklepach firmowanych jego nazwiskiem znajdziemy wiele produktów ozdobionych motywem chain-link. Hitami sprzedaży od lat są koce, dywany i stoliki kawowe w geometryczne łańcuchy:

1, 2, 3

Motyw chain-link jest sam w sobie "bogaty", dlatego najbezpieczniej będzie stosować go jedynie jako akcent we wnętrzu. W sypialni możemy np. ułożyć na łóżku kilka poduszek z tym wzorem lub postawić na bocznym stoliku lampkę nocną ozdobioną ogniwami.

 
1, 2, 3

Zdecydowanie najbardziej spektakularne wrażenie motyw łańcucha robi użyty na dużych powierzchniach. Mogą to być ściany przyozdobione tapetami lub kaflami w geometryczne wzory:

 
 

1, 2, 3, 4

mozaika z granatowo-złotym łańcuchem z oferty Bisazzy, 
 dostępnej również w Polsce

Na podłodze chain-link prezentuje się wcale nie gorzej, niż na ścianach:

 
 
nie, nie... to nie chusta Chanel ;), to dywan projektu Victorii Hagan

salon i schody zaaranżowane przez Stevena Gambrela - prawda, że zapierają dech w piersiach?!

 
garderoba Kelly Wearstler - ikony desingu z L.A.

O sufitach co prawda wiele zostało już przez nas powiedziane we wpisie Sufitologia stosowana, ale nie możemy przemilczeć tego zachwycającego projektu Australijczyka Grega Natale:


Geniusz tkwi w prostocie. Fronty zabudowy w tej białej kuchni (również od Grega Natale), to majstersztyk. Zwróćcie uwagę na wiszące szafki - są przyozdobione motywem łańcucha w tak elegancki i klasyczny sposób, że za 50 lat z powodzeniem będzie można o nich powiedzieć, że wciąż są modne. Ten pomysł na pewno gdzieś wykorzystamy :)

 

Co powiecie na taką tacę? I nie chodzi nam o to, co jest na niej ustawione ;)

via

Jeśli przypadła Wam do gustu, to spieszymy donieść, że prawie identyczną tacę można kupić w warszawskim sklepie Mint Grey lub w poznańskim Decoculture.


 1, 2

Być może (tak jak my) już marzycie o całych ścianach w ten piękny wzór? Proszę bardzo! Mamy coś dla Was: dostępne w Polsce tapety marki Phillip Jeffries.

do wyboru  kolekcja "Chain reaction" i "Chain link"

A przy tapetowaniu możecie sobie nucić tę piosenkę Arethy Franklin... Też o łańcuchu. 



Koniecznie dajcie nam też znać, czy podoba Wam się chain-link i chcecie, żebyśmy dla Was poszukały więcej rzeczy przyozdobionych tym motywem.
J&P

2 komentarze:

  1. Przepiękne inspiracje! Jakiś czas temu kupiłam na etsy poszewki na poduszki - biało-granatowe ze wzorem chain-link :) Pozdrawiam ciepło! Kasia

    OdpowiedzUsuń
  2. Etsy jest super :) - znamy i lubimy od lat, gratulujemy udanych zakupów.
    pozdrawiamy J&P

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...